ویلا آبگینه

ویلای آبگینه

آبگینه، ویلای مدرنی است که با آن اِلمان‌های طرح بازش، سبکی کاملاً متفاوت از دیگران دارد. این ویلا بسیار خلاقانه طراحی شده و نمایشگر ایده‌آل‌گرایی در سبک معماری است. با نگاهی تحلیلی به ساختار زیبایی‌شناسی، ویلای آبگینه نشان می‌دهد که معمار به جزئیات توجه ویژه داشته است. هر قسمت از ساختار ظرافت و اغواکنندگی بی‌مانندی دارد و احساس رها بودن را تداعی می‌کند؛ مگر غیر از این است که نام آبگینه کنایه از «آسمان» است!

این ویلای مدرن و تریبلکس در حاشیه جنگل‌ها در منطقه افجه در لواسان در زمینی به مساحت 1700 متر مربع بنا شده است و زیر بنای آن 860 مترمربع است. منطقه انتخاب شده نشان از دنج بودن ویلا و رابطه صمیمانه‌اش با محیط پیرامون دارد. از مسیر سنگی پیاده‌روی حیاط که عبور می‌کنیم نمی‌توانیم چشم از بنا برداریم، سبک دعوت‌کننده طرح نمای ویلا با المان‌های افقی و عمودی فراوان به همراه پنجره‌های بی‌انتهای شیشه‌ای، نشان از آن دارد که مخاطب دورترین بخش داخلی بنا را نیز می‌تواند ببیند.

از لحاظ فلسفی می‌توان چنین برداشت که: «ویلای آبگینه همانند آسمان آغوش خود را بر روی هر انسانی باز کرده است و از او دعوت می‌کند به چشم‌اندازهای ذهنی روشن و شفاف سفر کند.» در نمای بیرونی هر عنصر از طبیعت را می‌توان مشاهده  کرد، از درختی که از سقف بیرون زده، طرح کف چمنی طبقه دوم و استخری از آب در همکف، همه و همه در یکپارچه‌ای مثال‌زدنی گِرد هم آمده‌اند.

سپس از پله‌ها که بالا می‌رویم تا در داخل ویلا قدم بزنیم، به بزرگ‌ترین بخش بنا با عنوان «پانسیوی صبحگاهی» با کف چمنی و سقفی بلند می‌رسیم. هر بخش از فضای داخلی مخاطب به تأمل وا می‌دارد و زیبایی‌های ویلا مدرن  آبگینه را برجسته می‌کند. برخورداری از سقف شیشه‌ای می‌تواند جلوه‌گاه زیبایی آسمان در شب باشد. با عبور از سالن ورودی می‌توان به بخش‌های دیگر ویلا نیز دسترسی داشت و از امکاناتی همانند سالن بدنسازی، استخر، سونا جکوزی، سالن بیلیارد و موارد دیگر لذت نهایی را برد.

به راحتی می‌توان سادگی در طرح پلان این بنا را کشف کرد، زیرا قسمت‌های مختلف ویلا کاملاً جدا از هم تعریف شده‌اند و در کنار هم قرار گرفته‌اند. به همین دلیل افرادی که وارد ویلا می‌شوند به هیچ عنوان برای ورود به فضای دیگر دچار سردگرمی نخواهند بود. هر بخش حرف خود را می‌زند، ولی در پیوند معناداری با یکدیگر قرار دارند.

با آمدن به فضای پایین می‌توان یک فضای دنج را مشاهده کرد ارتفاع سقفش کوتاه‌تر از بخش‌های دیگر بنا است، هدف معمار می‌توانسته نشانی از شور و شوق و ایجاد سبک هنری خاص و پیوند آن با نمای روبروی آن باشد. مخاطب بی‌اختیار زمانی که در این مکان می‌نشیند، جذب نمای زیبای روبرو می‌شود که توسط استخری طویل امتداد داده شده است.

یکی دیگر از منظره‌های زیبا در ویلای آبگینه، سطح باغ است که از استخر و فضای محوطه چمنی و در عین حال ساده تشکیل شده است. محوطه سازی در اوج مینیمال بودن از خطوط صاف و شکسته استفاده کرده است؛ ناگفته نماند در هیچ قسمت بنا به غیر پله‌های مارپیچ پشت درخت، هیچ عناصر دایره‌ای مشاهده نمی‌شود. هدف معمار می‌تواند تنها بی‌آلایشی و شفافیت ذهن باشد. وجود پله‌های مارپیچ را می‌توان همانند تنه درخت و الگو گرفته از آن در نظر گرفت.

خانه به هیچ وجه نشانی از اِلمان‌های سنتی در خود ندارد، از طرح محوطه گرفته تا نمای اصلی ویلا، کلیت بنا نشان می‌دهد که واقعاً حس مدرنتیه چگونه در این ویلا تعریف شده است. معمار برجسته این ویلا تا جایی که می‌توانسته نمای جلویی ویلا را باز طراحی کرده است تا مناظر وسیعی از جنوب و شمال قابل مشاهده باشد. تنها می‌توان یک بخش از پلان ویلا را کمی از دید پنهان دانست! قسمت شرقی همکف در پشت دیوار استخر یک راهروی باریک قرار دارد که در نگاه اول مشخص نمی‌شود راه به کجا دارد. ولی این بخش فضای خصوصی ویلا است.

طرح کلی ویلای آبگینه به عنوان مکانی امن، آرامش‌بخش و صمیمی برنامه‌ریزی شده است. گستردگی پلان در تمام قسمت از ویلا به چشم می‌آید و به اصطلاح «دل را باز می‌کند» و مخاطب را به سمت زندگی مدرن می‌کشاند. سطح لخت دیوارها از پرتوهای پُرنور روز در امان نیستند، به طوری که نور طبیعی زیبایی نمای داخلی را دوچندان کرده است و هارمونی معناداری را تداعی می‌کند.

در شب زیبایی ویلای آبگینه چشم ها را خیره می‌کند، در واقع شما یکبار باید در روز از ویلا دیدن کنید و یکبار هم در شب! دکوراسیون داخلی به همان اندازه درجه یک است، مانند چراغ‌های مخفی و لامپ آویزهای زیبا که نورپردازی داخل فضا را روشن کرده‌اند. نورپردازی داخلی بنا در کنار محوطه، سایه روشن‌های بسیاری ایجاد کرده است که نشان از فضایی صمیمانه و عاشقانه دارد. نور مصنوعی داخل به اندازه مناسب کار شده است و عناصر داخل فضا را برجسته می‌کند

اما فکر کرده‌اید که همه قسمت‌های ویلای آبگینه را دیده‌اید، اما نمای حیرت‌انگیز تر از تراس، پشت بام است که منظره‌ای باشکوه از آسمان را ارائه می‌دهد. معمار از هر فرصتی برای شکافتن سقف بهره برده است تا به تمامی بنا پیوند زمینی خود با آسمان را نشان دهد.

مشخصات کلی:

شرکت مشاور: شرکت مهندسی مهراز گستر فردا

آدرس: لواسان، افجه

متراژ زمین: 1700 مترمربع

زیر بنا: 860 مترمربع تریبلکس

 

ساختمانویلاویلاسازی

ساختمانویلاویلاسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *