بازسازی واحد مسکونی

بازسازی یک واحد آپارتمان مسکونی

اساس خلقت جهان زیباییست

انسان زیباست و لایق زیبا ترین ها، تا جدید ترین طرح ها و ایده های دکوراسیون و طراحی داخلی، چیدمان لوازم منزل، روانشناسی رنگ،  نور پردازی، سیستم صوتی و هوشمند سازی ساختمان را با خاص ترین روشهای معماری بهره مند گردد.

در راستای نیل به این اهداف، هر فرد متخصص در حوزه ساختمان و یا افراد غیر متخصص که فقط مصرف کننده نهایی ساختمان هستند، نیازمند استفاده از قالب های استاندارد فنی_مهندسی و معماری هستند، اما این امر به منزله نابودی خلاقیت در طراحی نیست، در سراسر دنیا همیشه ایده پردازانی برای خلق آثار نوین وجود دارند، که چشم بسیار از انسانها از دیدن آثارشان بهت زده می ماند.

اهمیت باز سازی

 • جلوگیری از پیش روی آسیب و خسارت به ساختمان
 • ایجاد تنوع و تغییر در روحیه افراد
 • برتری مزیت باز سازی نسبت به تخریب به علت کوتاه بودن عمر مفید ساختمان
 • افزایش ایمنی و آمادگی ساختمان
 • باز سازی به منظور کاهش مصرف انرژی

منبع: (نشریه فنی تخصصی نظام مهندسی ایران)

نمونه کار طراحی شده توسط تیم بازسازی شرکت مهراز گستر فردا

مشخصات پروژه

محل پروژه: تهران، خیابان کامرانیه

زمان اجرا: 6/9/1395   تا   20/10/139

موضوع بازسازی

عبارت است از مديريت و مشاوره فنی، طراحی، مالی، تدارکاتی و اجرائی پروژه شامل موارد ذیل:

 1. مطالعات پایه اقتصادی و امکانسنجی
 2. نقشه های معماری
 3. اجرای سقف فضای نشیمن
 4. طراحی آشپزخانه تمیز
 5. سرویس بهداشتی
 6. اجرای دیوار و سقف ناهارخوری
 7. طراحی و اجرای شومینه
 8. اجرای کف پوش
 9. نورپردازی
 10. رنگ آمیزی

 

تصاویر پروژه

با زمان اندک پروژه بازسازی، تمام تلاش برای رضایت کارفرما انجام شد، که با توجه به مدت زمان و مبلغ بودجه کارفرما، با مناسب ترین مصالح و تجهیزات برای این عملیات به کار گرفته شود.

ویلای لواسان (آبگینه)

ویلای لواسان (آبگینه)

از کوچه باغهای مناطق ییلاقی تهران جز خاطره ای باقی نمانده است ,هر چند هنوز هم می توان به ندرت در  گوشه و کنار,مناطق بکر و دست نخورده ایی که هنوز دست انسانهای” سازنده” به آنجا نرسیده اثری از این زیبایی و آرامش را جستجو کرد .

یاد و خاطرات جوی های روان کنار چینه ها ی گلی،  با در پوشهایی از جنس ورق حلبی و درختان میوه که از دیوار باغ به بیرون سری کشیده اند و پذیرای ناخنک زدن های بچه های شیطان و پر انرژی هستند که برای کندن چند دانه چغاله  یا گردو چه مرارتها که به جان نمی خرند یا آن گلدان های شمعدانی پشت پنجره های چوبی یا تراسهای تمام آجری با ستون های گرد یا مربع با تیرک های چوبی افقی و کلافهای بهم پیوسته حصیردر جلوی آن ، همه و همه هنوز نوستالژی تمام افرادی است که این خاطرات را با خود ورق می زنند .

شروع طرح ویلای آبگینه در موقعیت لواسان یاد آور این خاطرات شیرین است ، جایی که تا زمانی قبل تر تفرج گاه طبیعی و یکی از مناطق ییلاقی تهران  به حساب می آمد ولی امروزه با حجم عظیم ساخت  و ساز از آن سیمای طبیعی خود بسیار فاصله گرفته و به همین دلیل ذهن طراح را بر آن داشت که بخشی از این خاطرات را در ایده های خود در این بنا متبلور کند .

طرح این ویلا یک اثر می نیمال است که در آن سعی شده بر خلوص هر چه بیشتر حجم و اجزاء تاکید شود و در مفاهیم به اجزای معماری بومی منطقه و بکارگیری عناصر کوچه باغها ی ایرانی استناد گردد .

فضای داخلی ویلای آبگینه با یک تیغه جدا کننده بهمراه تعداد زیادی پله داخلی و همجهت به دو قسمت بیرونی و اندرونی تقسیم می گردد . ترکیب تیغه دیوار بهمراه پله های چسبیده به آن یادآور کوچه هایی با شیب تند و پله های طبیعی و سنگی است که برای رسیدن به انتها بایستی آنها را طی کنید همچنین برای رسیدن به فضای اندرونی نیز بایستی این پله ها طی شود تا بارسیدن  به فضایی ناب دریک حیاط پشتی وکاملأ اختصاصی, به آرامش برسید.

کار به همین جا ختم نمی گردد با استفاده از مفهوم سردابهای قدیمی, استخر این ویلا در قسمت جلوی ساختمان شکل گرفته است، در بدو ورود این استخر دیده نمی شود ولی با نزدیک شدن به بنا و تکیه بر ایجاد پرسپکتیو بصری پویا بخشهایی از این گودال آب نمایان می گردد. استفاده از پله های ممتد کناری برای رسیدن به کنار استخر با فرم خاص خود تداعی کننده پله های آب انبار و سردابهای قدیمی است که  به شکلی جدید جانمایی گردیده است .

اتصال این استخر با فضای اندرونی ویلا از یک مسیر با تراز پایین تر از تراز همکف ساختمان و ایجاد یک دسترسی کاملأ خصوصی و با رعایت حریمهای فضای اندرونی از نکات بارز و شاخص این طراحی است . بگونه ای که حیاط اندرونی با فضای استخر ارتباط قوی و در عین حال خصوصی را فرهم میکند.

استفاده از تک درخت کهنسال موجود در زمین بعنوان سمبل و نشانه این ساختمان در قسمت جلوی ساختمان و مستقر کردن آن در لفافه ای شفاف و متمرکز کردن بخشهای مختلف این بنا پیرامون آن از ویژگی های دیگر طرح است ، تا جایی که با مستقر کردن یک تراس در تراز نیم طبقه ومشرف به باکس شیشه ای، همجواری فضای صبحانه خوری در کنار این درخت, به شکل مرموز دلربایی می کند .

از طرف دیگر مستقر شدن نشیمن خانوادگی همجوار با آشپزخانه از طرف دیگر همجوار شدن نشیمن خانوادگی همراه با آشپزخانه در کنار این درخت و ارتباط آنها با فضای رابط اندرونی که در نیم طبقه و در تراز پایین تر قرار گرفته از نقاط قوت و نکات شاخص این طرح است, که در عین ایجاد سیرکولاسیون دقیق و منطقی بین عملکرد فضاها در عین حال کاملا بصورت حرفه ای به تفکیک فضا پرداخته است .

در مجموع بنا دارای  4 حیاط است :

 • حیاط جلویی که ورودی مجموع و ارتباط اصلی با ساختمان از آن مهیا می گردد.
 • حیاط اندرونی یا پشتی که در تراز پایین تر از همکف و همجوار با فضاهای خصوصی تر است .
 • حیاط رابط و سوم که از قسمت شرقی بنا امکان دسترسی به تراس کنار استخر و همزمان حیاط اندرونی را با عبور از یک فیلتر فراهم می کند .
 • حیاط سبز یا همان بام فضای صبحانه خوری ، نشیمن و آشپزخانه که در تراز 5.70+ برای فضاهای خواب و نشیمن خصوصی در طبقه انتهایی طراحی شده در نقش یک حیاط کاملأ مستقل و با land scap ویژه نقش منحصر به فردی در ادامه فرایند زندگی در این بنا دارد.

این بنا در زمینی به مساحت حدود 1500 متر مربع و با زیربنایی حدود 600 متر مربع در چهار تراز ارتفاعی و با عرصه بندی مبتنی بر الگوهای معماری ایرانی در پلان و بیان آن به شیوه کاملأ مدرن دارای فضاهای ذیل است:

 • 2 فضای نشیمن مجزا (در تراز همکف و دومی در تراز بالای همکف)
 • 2 فضای پذیرایی ( یکی در تراز همکف و دیگری در تراز زیر همکف)
 • 4 عدد اتاق خواب همراه با سرویس های بهداشتی و clothes set جداگانه
 • 1 اتاق میهمان با سرویس بهداشتی و آشپزخانه کاملأ مجزا
 • فضای اقامتی اندرونی
 • استخر به همراه فضاهای جنبی مورد نیاز
 • صبحانه و نهارخوری کاملأ مجزا در تراز بالای همکف
 • فضای ورزشی و اتاقهای مورد نیاز
 • 1 عدد اتاق کار کاملأ مجزا و با دسترسی مستقل از فضاهای عمومی و خصوصی
 • طراحی چندین پارکینگ به انضمام تاسیسات و انباری در زیرزمین
 • طراحی یک سوئیت سرایداری وابسته به تراز زیرزمین ولی دارای حیاط مستقل کوچک و مرتبط با ساختمان

 

برج باغ پریما

مجتمع مسکونی پریما

اول قرار بوده این ساختمان هم مشابه دیگر خواهر و برادران تنی یا ناتنی اش لباسی فاخر بپوشد, لباسی که مملو باشد از اغراق و غلو در تزئینات نخ نما و دمده ایی که این روزها بر تن اکثر ساختمانها ی این شهر هویدا است ، مهم نیست بزرگ باشد یا کوچک ، شمال شهر باشد یا جنوب شهر بلکه آنچه مهم است آن  لفافه سنگی تراورتن یا مرمریتی است که بدورش میپیچد و برای سرش سنتوری و ادیکول و برای پیکره اش ملغمه ای از نظام توسکانی همراه با شیوه های یونیک – دوریک و کورنتی تجویز میکنند ، حال اگر طراحش خیلی هم اهل ذوق باشد پایه اش را با چندین و چند ستون و سر ستون های ایونیایی و کورنتین تزئین می کند فقط باید امیدوار باشی حداقل بخشی از تناسبات مربوط به ارتفاع و ضخامت این ستونها و بهره گیری از مدول معماری این سبک را بشناسد ، تازه اگر بتواند جزئیات صحیح اجرای آنها را با یکدیگر رعایت کند آنهم در شهری که روی گسل زلزله است و هر لحظه ممکن است به خود بلرزد و اگر غافل از این  باشیم که اتصالات این شمش های سنگی با آن وزن بالا و برشهای تیز و برنده در ارتفاع هر کدام در هر لرزه به مثابه یک گیوتین عمل خواهد کرد ،متوجه خواهیم شد که در هر کوچه و پس کوچه این شهر چه خطری در کمین نشسته است .

در طراحی این بنا سعی شد باتوجه به عیان بودن تمام وجوه ساختمان در سایت و محیط پیرامونی ، نما بعنوان موضوعی پیوسته با هویت اصلی وحجم ساختمان مطرح باشد. بعبارتی کانسپت و نما یک هویت واحد را شکل می دهند و این دو چیزی جدای از یکدیگر نیستند. تفکر مبتنی بر الگوی فولدینگ با بکارگیری سطوح کرو و مواج در بدنه و ایجاد حرکت های بدیع و سیال در این بنا جدای از متمایز کردن این ساختمان نسبت به بقیه ساختما نهای ساخته شده یا در حال ساخت ، آنرا بسان مجسمه ایی متبلور می سازد که میان هیاهو و حجمه نماهای تکراری خسته کننده ، خودنمایی کند و بخاطر منحصر بفرد بودنش در اذهان باقی بماند و تا حدی پیش رود که بعنوان المان و نشانه منطقه خود درک گردد .

مشخصات پروژه

برج باغ پریما با زیر بنایی  حدود 7000 متر مربع در زمینی به مساحت 1100 متر مربع در منطقه 1 تهران محله ی نیاوران ، خیابان عمار ، کوچه ی مازیار و در 11 طبقه روی همکف (لابی ) و 4 طبقه زیر زمین طراحی گردیده ا ست .

مترال های پروژه

اجرایی بودن این بدنه موضوع جدی دیگری بود که می بایست به آن توجه ویژه می شد زیرا از طرفی تفکر پیوستگی حجم با بدنه ، امکان استفاده از هر لفافه رابط یا واسط با متریال های ا نعطاف پذیر را منتتفی می کرد از طرف دیگر بلحاظ متریال و تکنولوژی اجرا امکان استفاده از مصالح مقاوم در عین حال انعطاف پذیر که بتوان فرمهای پیچیده این نما را با آن اجرا کرد دشوار به نظر می رسید پس از بررسی های متعدد و تحققات گسترده در این خصوص ، نهایتا جنس نمای این پروژهکه نوعی بتن متشکل از مصالح  GFRC   یا همان GLASS   FIBER    REINFORCED   CONCRETE سیمان ریز دانه ، الیاف بهمراه مواد افزودنی است انتخاب و اجرا خواهد گردید . پوشش نهایی روی

رنگ سفید نیمه مات با بهره گیری از قابلیتهای فیزیکی و شیمیایی و مقاوم در برابر آلودگی ، GRFC سائیدگی ، رنگ پریده گی و …. مورد تائید قرار گرفت تا بسان مجسمه سفیدی در قلب منطقه خودنمایی کند .

تصاویر پروژه