مجموعه تفریحی اقامتی بندرعباس

الهام گیری از بستر آرام و نیلگون همراه با سوار شدن امواج بر هم و گاهی تداخلشان، شیارهایی ازمنحنی‌های آزاد اثر امواج در ماسه های ساحلی و تکرار این منحنی های آزاد، تو رفته و بیرون زده پیرامون سنگ های غلتان که در درازمدت اسیر رفت و برگشت امواج بوده، کافی بود تا ایده اولیه- استفاده از منحنی های آزاد و ترکیب آنها در سطوح مختلف- در ذهنم شکل گیرد. در ابتدا کل مجموعه متشکل از یکسری صفحات مدور فلت غیر هم‌مرکز در نظر گرفته شد که در مصاف با نیروهای وارده ازاطراف در قسمت‌های پیرامونی اش تغییر فرم می دهد و صفحاتی را با منحنی‌های آزاد به وجود می آورد. در مرحله بعد، امکان ترکیب این صفحات با یکدیگر برای رسیدن به غنای فرم، استفاده از پوسته ای شفاف را می طلبید که همخوان با منحنی های سطوح، تغییر شکل دهد و از طرفی ماهیت آن را کمرنگ نکند، به گونه ای که به کارگیری دو سطح ترانسپارنت و کدر در کنار هم باعث تشدید القای منحنی‌های پوسته ‌ای کانسپت شود. در ضمن عقب‌نشینی صفحه ترانسپارانت نسبت به صفحات سخت طبقات تاکیدی بیشتر در به رخ کشیدن این منحنی های فرمال در حجم است .
فرم خاص خرپای سازه ای جهت نگهداری سقف انتهایی مجموعه به وسیله یکسری کابل، جدا از بحث سازه‌ای، المانی موثر جهت ارتباط دادن طبقات به یکدیگر بوده و فرآیند عبور آن از داخل چند طبقه و سپس بیرون زدگی آن از طبقات انتهایی، تاکیدی بر این ماهیت بصری است.
سایت مجموعه بسری دایره‌ای شکل است که تراز /آن نسبت به بالاترین ارتفاع مد منطقه همواره بین 3 تا 4 متر بالاتر است و به وسیله شمع‌هایی که به فواصل حداکثر پنج متر از یکدیگر در اعماق بستر دریا کوبیده می شود، فوندانسیون محکمی جهت استقرار مجموعه فوق فراهم میکند و در قسمت جنوبی آن با ایجاد اختلاف سطح و کم کردن ارتفاع، فضای مناسبی جهت دسترسی ساده تر به دریا به وجود آمده و بهره‌مندی از قایقرانی و دیگر امکانات تفریحی و ورزش های آبی را مهیا خواهد کرد.
با توجه به این بستر و فاصله حدود 200 متری آن از ساحل، لزوم ایجاد یک مسیر ارتباطی قوی بین مجموعه ( دریا ) و ساحل (خشکی) احساس می شد که به لحاظ طراحی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد ؛ به گونه ای که ادامه بستر طراحی (دایره) به وسیله آن تا ساحل امتداد یابد. از این رو بعد از اتودهای متفاوت، استفاده از دو فرم منحنی قرینه با گشایشی در ابتدا و انتهای مسیر، جهت دعوت کنندگی بیشتر و اتصال قوی‌تر به بدنه کار مطلوب به نظر رسید. این پل که متشکل از یک پایه نگهدارنده است به وسیله یکسری کابل های داخلی به صورت پس تنیده است قطعات را به هم متصل کرده و تا بستر مجموعه پیش می رود.
کابل‌های اصلی از آنجا که روی یک خط و امتداد مستقیم قرار نمی گیرند در نهایت یک صفحه دو قوسی را به لحاظ بسری ایجاد می کنند که از نظر بیننده در بدو ورود و ابتدای پل پرسپکتیو بدیعی ایجاد می کند. قرارگیری فرم آزاد لایه ها نسبت به یکدیگر در بعضی طبقات، پیش‌آمدگی زیادی را نسبت به طبقه زیرین به وجود آورده که همه به لحاظ حجمی مطلوب نظر طراح بود، در عین حال با ایجاد یک شبکه استراکچر ترکیبی شامل کابل و ستون، سازه ای خاص برای نگهداری این قسمت طراحی شد که ضمن تحمل بار کنسول ایجاد شده با فرمی خاص ترکیب بدیعی از همراهی معماری و سازه را به رخ می‌کشد.

 

تصاویر پروژه

 

هتل 5 ستاره civitel

هتل 5 ستاره سیویتل کیش

هتل پنج ستاره سیویتل کیش در زمینی به مساحت حدود 16000 مترمربع و در شمال میدان حافظ، جزیره کیش قرار گرفته است .

با توجه به رعایت ضوابط و آئین نامه های مرتبط با فضا های اقامتی و هتل در منطقه ، حداکثر سطح اشغال مجاز در طبقات دوم تا دهم برابر 12.5 % و طبقات همکف و اول 30% محاسبه گردید.

رعایت حداکثر ارتفاع 48 متر برای این بنا بدلیل قرار گیری در مخروط پروازی فرودگاه جزیره از یک سو و رسیدن به حداکثر تعداد طبقات با رعایت حداقل ارتفاع داخلی سازه برابر با 2.90 متر ، از سوی دیگر از جدی ترین چالشهای طرح برای رسیدن به میزان تراکم ناخالص مورد نظر و مطلوب طراحی بود .

زیر بنای نا خالص طرح برابر28540 متر مربع شامل : 4255 متر مربع زیر زمین ،4627 متر مربع طبقه همکف و نیم طبقه و 14250 متر مربع فضاهای اقامتی در 10 طبقه می باشد .

الگوی طراحی پلان این هتل بر اساس استقرار یک وید بصورت هسته مرکزی شکل گرفته است که با ترفیع آن شاکله یک حجم خاص که منبعث از یک گل 3 پر بومی جزیره است به منصه ظهور می رسد .

ساماندهی حجم منطبق بر نورگیری 360 درجه و از تمام جهات می باشد و امکان حس تجربیات متفاوت را در اقامتهای بعدی از زوایای متفاوت جزیره برای میهمانان مهیا می کند .پروژه دارای ویژگی طرح توسعه با کاربری تجاری و هتل آپارتمان در آینده نزدیک خواهد بود از اینرو جانمایی فضای نمای هتل و طراحی محوطه بر اساس این الگو پایه گذاری شده است .

بدنه هتل با ورودی اصلی رو به میدان واقع است و حس دعوت کنندگی برای مراجعین را به ارمغان می آورد .ترکیب حدود 220 اتاق تحت عنوانهای اتاقهای اکونومی ,دبل و توئین و سوئیت های معمولی, جونیور و ویژه ,امکان استفاده از ظرفیت های ویژه و متفاوت هتل را برای میهمانان فراهم کرده است که از نقاط قوت طرح به شمار می رود.

 

از دیگر امکانات این هتل دو استخر مردانه و زنانه بصورت جدا گانه که در تمامی اوقات روز می تواند پذیرای میهمانان باشد اشاره کرد. استقرار فضا های خدماتی دیگر نظیر سونای خشک و بخار و اتاقهای ماساژ، جیم و آرایشگاه برای هر کدام از این فضاهای آبی کیفیت استفاده از آن را به حداکثر می رساند. وجود چندین رستوران با تنوع منو از غذاهای ایرانی و محلی تا غذاهای بین المللی امکان انتخاب را برای میهمانان به بیشترین مقدار افزایش خواهد داد.این هتل با بهر گیری از امکانات رفاهی و مبتنی بر آخرین دستاورد های تکنولوژی در زمینه هوشمند سازی و انتقال اطلاعات مبتنی بر پایه دیتا و …… یکی از خاص ترین هتل های جزیره خواهد بود .

ارتباطات عمودی این هتل با بهره گیری از مجموع 11 آسانسور که برای کارکنان و مسافرین به بهترین شکل ممکن تفکیک شده از نکات شاخص تاکید بر سیر کولاسیون صحیح در این طرح است که با استفاده از 3 آسانسور پارانوما و ایجاد دید بصری بسیار مطلوب از وید و راهروهای ارتباطی فضاهای اقامتی آن را به حداکثر می رساند .