ویلای لواسان (آبگینه)

از کوچه باغهای مناطق ییلاقی تهران جز خاطره ای باقی نمانده است ,هر چند هنوز هم می توان به ندرت در  گوشه و کنار,مناطق بکر و دست نخورده ایی که هنوز دست انسانهای” سازنده” به آنجا نرسیده اثری از این زیبایی و آرامش را جستجو کرد .

یاد و خاطرات جوی های روان کنار چینه ها ی گلی،  با در پوشهایی از جنس ورق حلبی و درختان میوه که از دیوار باغ به بیرون سری کشیده اند و پذیرای ناخنک زدن های بچه های شیطان و پر انرژی هستند که برای کندن چند دانه چغاله  یا گردو چه مرارتها که به جان نمی خرند یا آن گلدان های شمعدانی پشت پنجره های چوبی یا تراسهای تمام آجری با ستون های گرد یا مربع با تیرک های چوبی افقی و کلافهای بهم پیوسته حصیردر جلوی آن ، همه و همه هنوز نوستالژی تمام افرادی است که این خاطرات را با خود ورق می زنند .

شروع طرح ویلای آبگینه در موقعیت لواسان یاد آور این خاطرات شیرین است ، جایی که تا زمانی قبل تر تفرج گاه طبیعی و یکی از مناطق ییلاقی تهران  به حساب می آمد ولی امروزه با حجم عظیم ساخت  و ساز از آن سیمای طبیعی خود بسیار فاصله گرفته و به همین دلیل ذهن طراح را بر آن داشت که بخشی از این خاطرات را در ایده های خود در این بنا متبلور کند .

طرح این ویلا یک اثر می نیمال است که در آن سعی شده بر خلوص هر چه بیشتر حجم و اجزاء تاکید شود و در مفاهیم به اجزای معماری بومی منطقه و بکارگیری عناصر کوچه باغها ی ایرانی استناد گردد .

فضای داخلی ویلای آبگینه با یک تیغه جدا کننده بهمراه تعداد زیادی پله داخلی و همجهت به دو قسمت بیرونی و اندرونی تقسیم می گردد . ترکیب تیغه دیوار بهمراه پله های چسبیده به آن یادآور کوچه هایی با شیب تند و پله های طبیعی و سنگی است که برای رسیدن به انتها بایستی آنها را طی کنید همچنین برای رسیدن به فضای اندرونی نیز بایستی این پله ها طی شود تا بارسیدن  به فضایی ناب دریک حیاط پشتی وکاملأ اختصاصی, به آرامش برسید.

کار به همین جا ختم نمی گردد با استفاده از مفهوم سردابهای قدیمی, استخر این ویلا در قسمت جلوی ساختمان شکل گرفته است، در بدو ورود این استخر دیده نمی شود ولی با نزدیک شدن به بنا و تکیه بر ایجاد پرسپکتیو بصری پویا بخشهایی از این گودال آب نمایان می گردد. استفاده از پله های ممتد کناری برای رسیدن به کنار استخر با فرم خاص خود تداعی کننده پله های آب انبار و سردابهای قدیمی است که  به شکلی جدید جانمایی گردیده است .

اتصال این استخر با فضای اندرونی ویلا از یک مسیر با تراز پایین تر از تراز همکف ساختمان و ایجاد یک دسترسی کاملأ خصوصی و با رعایت حریمهای فضای اندرونی از نکات بارز و شاخص این طراحی است . بگونه ای که حیاط اندرونی با فضای استخر ارتباط قوی و در عین حال خصوصی را فرهم میکند.

استفاده از تک درخت کهنسال موجود در زمین بعنوان سمبل و نشانه این ساختمان در قسمت جلوی ساختمان و مستقر کردن آن در لفافه ای شفاف و متمرکز کردن بخشهای مختلف این بنا پیرامون آن از ویژگی های دیگر طرح است ، تا جایی که با مستقر کردن یک تراس در تراز نیم طبقه ومشرف به باکس شیشه ای، همجواری فضای صبحانه خوری در کنار این درخت, به شکل مرموز دلربایی می کند .

از طرف دیگر مستقر شدن نشیمن خانوادگی همجوار با آشپزخانه از طرف دیگر همجوار شدن نشیمن خانوادگی همراه با آشپزخانه در کنار این درخت و ارتباط آنها با فضای رابط اندرونی که در نیم طبقه و در تراز پایین تر قرار گرفته از نقاط قوت و نکات شاخص این طرح است, که در عین ایجاد سیرکولاسیون دقیق و منطقی بین عملکرد فضاها در عین حال کاملا بصورت حرفه ای به تفکیک فضا پرداخته است .

در مجموع بنا دارای  4 حیاط است :

 • حیاط جلویی که ورودی مجموع و ارتباط اصلی با ساختمان از آن مهیا می گردد.
 • حیاط اندرونی یا پشتی که در تراز پایین تر از همکف و همجوار با فضاهای خصوصی تر است .
 • حیاط رابط و سوم که از قسمت شرقی بنا امکان دسترسی به تراس کنار استخر و همزمان حیاط اندرونی را با عبور از یک فیلتر فراهم می کند .
 • حیاط سبز یا همان بام فضای صبحانه خوری ، نشیمن و آشپزخانه که در تراز 5.70+ برای فضاهای خواب و نشیمن خصوصی در طبقه انتهایی طراحی شده در نقش یک حیاط کاملأ مستقل و با land scap ویژه نقش منحصر به فردی در ادامه فرایند زندگی در این بنا دارد.

این بنا در زمینی به مساحت حدود 1500 متر مربع و با زیربنایی حدود 600 متر مربع در چهار تراز ارتفاعی و با عرصه بندی مبتنی بر الگوهای معماری ایرانی در پلان و بیان آن به شیوه کاملأ مدرن دارای فضاهای ذیل است:

 • 2 فضای نشیمن مجزا (در تراز همکف و دومی در تراز بالای همکف)
 • 2 فضای پذیرایی ( یکی در تراز همکف و دیگری در تراز زیر همکف)
 • 4 عدد اتاق خواب همراه با سرویس های بهداشتی و clothes set جداگانه
 • 1 اتاق میهمان با سرویس بهداشتی و آشپزخانه کاملأ مجزا
 • فضای اقامتی اندرونی
 • استخر به همراه فضاهای جنبی مورد نیاز
 • صبحانه و نهارخوری کاملأ مجزا در تراز بالای همکف
 • فضای ورزشی و اتاقهای مورد نیاز
 • 1 عدد اتاق کار کاملأ مجزا و با دسترسی مستقل از فضاهای عمومی و خصوصی
 • طراحی چندین پارکینگ به انضمام تاسیسات و انباری در زیرزمین
 • طراحی یک سوئیت سرایداری وابسته به تراز زیرزمین ولی دارای حیاط مستقل کوچک و مرتبط با ساختمان