مجتمع مسکونی پریما

اول قرار بوده این ساختمان هم مشابه دیگر خواهر و برادران تنی یا ناتنی اش لباسی فاخر بپوشد, لباسی که مملو باشد از اغراق و غلو در تزئینات نخ نما و دمده ایی که این روزها بر تن اکثر ساختمانها ی این شهر هویدا است ، مهم نیست بزرگ باشد یا کوچک ، شمال شهر باشد یا جنوب شهر بلکه آنچه مهم است آن  لفافه سنگی تراورتن یا مرمریتی است که بدورش میپیچد و برای سرش سنتوری و ادیکول و برای پیکره اش ملغمه ای از نظام توسکانی همراه با شیوه های یونیک – دوریک و کورنتی تجویز میکنند ، حال اگر طراحش خیلی هم اهل ذوق باشد پایه اش را با چندین و چند ستون و سر ستون های ایونیایی و کورنتین تزئین می کند فقط باید امیدوار باشی حداقل بخشی از تناسبات مربوط به ارتفاع و ضخامت این ستونها و بهره گیری از مدول معماری این سبک را بشناسد ، تازه اگر بتواند جزئیات صحیح اجرای آنها را با یکدیگر رعایت کند آنهم در شهری که روی گسل زلزله است و هر لحظه ممکن است به خود بلرزد و اگر غافل از این  باشیم که اتصالات این شمش های سنگی با آن وزن بالا و برشهای تیز و برنده در ارتفاع هر کدام در هر لرزه به مثابه یک گیوتین عمل خواهد کرد ،متوجه خواهیم شد که در هر کوچه و پس کوچه این شهر چه خطری در کمین نشسته است .

در طراحی این بنا سعی شد باتوجه به عیان بودن تمام وجوه ساختمان در سایت و محیط پیرامونی ، نما بعنوان موضوعی پیوسته با هویت اصلی وحجم ساختمان مطرح باشد. بعبارتی کانسپت و نما یک هویت واحد را شکل می دهند و این دو چیزی جدای از یکدیگر نیستند. تفکر مبتنی بر الگوی فولدینگ با بکارگیری سطوح کرو و مواج در بدنه و ایجاد حرکت های بدیع و سیال در این بنا جدای از متمایز کردن این ساختمان نسبت به بقیه ساختما نهای ساخته شده یا در حال ساخت ، آنرا بسان مجسمه ایی متبلور می سازد که میان هیاهو و حجمه نماهای تکراری خسته کننده ، خودنمایی کند و بخاطر منحصر بفرد بودنش در اذهان باقی بماند و تا حدی پیش رود که بعنوان المان و نشانه منطقه خود درک گردد .

مشخصات پروژه

برج باغ پریما با زیر بنایی  حدود 7000 متر مربع در زمینی به مساحت 1100 متر مربع در منطقه 1 تهران محله ی نیاوران ، خیابان عمار ، کوچه ی مازیار و در 11 طبقه روی همکف (لابی ) و 4 طبقه زیر زمین طراحی گردیده ا ست .

مترال های پروژه

اجرایی بودن این بدنه موضوع جدی دیگری بود که می بایست به آن توجه ویژه می شد زیرا از طرفی تفکر پیوستگی حجم با بدنه ، امکان استفاده از هر لفافه رابط یا واسط با متریال های ا نعطاف پذیر را منتتفی می کرد از طرف دیگر بلحاظ متریال و تکنولوژی اجرا امکان استفاده از مصالح مقاوم در عین حال انعطاف پذیر که بتوان فرمهای پیچیده این نما را با آن اجرا کرد دشوار به نظر می رسید پس از بررسی های متعدد و تحققات گسترده در این خصوص ، نهایتا جنس نمای این پروژهکه نوعی بتن متشکل از مصالح  GFRC   یا همان GLASS   FIBER    REINFORCED   CONCRETE سیمان ریز دانه ، الیاف بهمراه مواد افزودنی است انتخاب و اجرا خواهد گردید . پوشش نهایی روی

رنگ سفید نیمه مات با بهره گیری از قابلیتهای فیزیکی و شیمیایی و مقاوم در برابر آلودگی ، GRFC سائیدگی ، رنگ پریده گی و …. مورد تائید قرار گرفت تا بسان مجسمه سفیدی در قلب منطقه خودنمایی کند .

تصاویر پروژه