طراحی داخلی کارخانه آب معدنی و نوشیدنیهای ارگانیک وابل

« و از آب همه چیز زنده است » (سوره انبیا آیه 30)

آب به عنوان یکی از اساسی ترین عناصر طبیعی، از دیروز تا امروز، تاثیر بسزایی در شکل گیری و اثربخشی فضاهای شهری داشته و همواره جلوه های مختلف آن باعث تهییج و تحریک گرایش انسان به زیبایی شده است. ارزش های وجودی آب تنها از نوع زیباییشناختی نبوده بلکه به عمیق ترین و درونی ترین بخش طبیعت ما باز میگردد. نقش آب در شکل گیری نخستین زیستگاه های انسانی پاسخی است به یک نیاز زیستی. اما وقتی فراتر از یک نیاز، خانه سازی و بنای مجموعه های مسکونی بار فرهنگی می گیرد، معماری پدید می آید و آب در زندگی انسان جایگاه هنری پیدا می کند و از خلاقیت هنرمندان و معماران مایه می گیرد. درک مفهوم آب در معماری همان درک معماری آب است. درک قوانین فیزیکی رفتار آب، احساسات ما در مقابل کنش و واکنش آب و مهمتر از همه نقش و ارتباط آن با زندگی انسان ها است . معماران آگاهانه سعی می کنند تا به طبیعت تسلط یافته و آن را به نظم بکشانند و باشناخت قوانین فیزیکی و رفتار آب و درک نقش و ارتباط آن با انسان، آب را به درون معماری بکشانند.

  • روند شکل گیری ایده (concept)نمای وابل

ماهیت امواج در سطح آب و تداخل آنها با یکدیگر و تشکل روزنانس یا تشدید یکی از شاخص ترین و عینی ترین حالت این سیال است که می توان بخشی از ایده پردازیهای این مجموعه را با آن تعبیر کرد.

استفاده از فرمهای منحنی و سیال با رعایت تداخل و ایجاد سطوح تورفته و بیرون نشسته، بخشی از این ذهنیت است که با بهره گیری از الگو و توابع ریاضی می توان به عینیت برسد، بدین معنا که با تغییرات عددی در یک پارامتر، مقیاسهای متفاوت از فرمهای همه خانواده (هندسه فرکتال) شکل می گیرد.

این رویکرد خلاقانه با بهره گیری از هندسه فرکتال منبعث از ماهیت فیزیکی امواج شکل گرفته، در عین ایجاد تنوع به وحدت فرم می رسد، بگونه ای که اساسأ مانع از تطور و گونه بندی اشکال و احجام در طراحی می گردد.

این مهم در نیل به دستیابی یک فضای خالص و مینیمالیستی بسیار حائز اهمیت است.

شاکله اصلی دیگر طراحی بر اساس مورفولوژی و ریخت شناسی در خصوص ماهیت آب شکل می گیرد.

  • سقف کاذب :

سقف کاذب با متریال هایی نظیر:

گزینه اول : بارسیول

استفاده از سقف کششی سیستم سقفی معلق که از دو عنصر اصلی تشکیل شده یکی ریل محیطی و احاطه کننده و دیگری غشای اصلی سبک وزن ( هر متر مربع تنها  ۱۸۰ تا  ۲۴۰ گرم) که در طول مسیر یرل کش آمده و قرار می گیرد و برخلاف سیستم های سقفی موجود نیازی به آویز نخواهد داشت و قابلیت مخفی نمودن اتصالات (ریل) را دارا می باشد. سقف کاذب کششی با حرارت نصب می شود. علت اجرای این سقف با حرارت این است که اندازه های تولید شده درصدی کمتر از اندازه واقعی می باشد که با گرم کردن و کشیدن آن برای جا زدن در پروفیل ها مابقیه سقف جبران می شود و بعد از سرد شدن به حالت استرچ مانده و صاف و یکنواخت می شود و در محل هایی که دمای هوا تا ۷۰ درجه سانتیگراد می رسد نیز تغییر حالت نمی دهد. سقف های کششی بادوام و سبک هستند که در آنها از مواد پلیمری بدون سرب استفاده شده است.

 

تذکر: پوشش های بارسیول با انتخاب نوع مات یا نیمه مات یا نوع ترنس لوسید با الزام به استفاده از سطوح نورانی سورافسکی یا مشابه

گزینه دوم :

کاذب شفاف با قابلیت عبور نور به صورت موضعی یا کلی نظیر ورقهای طلق تمام مات یا نیم مات

گزینه سوم :

کاذب با قابلیت عبور نور به صورت طراحی شده و در بستر تایل نظیر ورقهای آی گ

گزینه چهارم: owa

استفاده از پوشش های کاذب تایل owa با خاصیت آکوستیکی بالا

گزینه پنجم: thermo wood

استفاده از پوشش های چوبی نظیر thermo wood ها از برند slp  یا nova wood یا مشابه آن نظیر poly wood یا wood plastic composite  به صورت ترکیبی

اضافه کردن object های طراحی به سقف که با رعایت ضوابط ارتفاعی و نیازهای کارفرما تعیین می‌گردد..

گزینه ششم:

در این روش سقف کاذب به وسیله یک صفحه نیمه مات از داخل به جهت پوشش شبشه های موجود صفحات کاذب و نورپردازی از پشت آن در تمام سطح

گزینه هفتم:

استفاده از عناصر تزئینی یا صفحه کامپوزیتی مواج جهت ایجاد جلوه های بصری، زیبایی و نورپرداز

گزینه هشتم : فایبر گلس

استفاده از کاذب مواج با متریال فایبر گلس و استقرار منابع روشنایی داخل آنها .

  • کف

اجرای کف با متریالهای با کیفیت بالا و مرغوب جدید با جلوه بصری زیبا و اجرای هوشمندانه نازک‌کاری.

گزینه اول :

در این روش می‌توان از تایلهای تک رنگ یا دورنگ با رعایت فرم هندسی و شکلهای متناسب با ابعاد هندسی تایل استفاده کرد.

گزینه دوم :

در این روش می‌توان با استفاده از برشهای لیزری و واترجت یک طرح کلی سیال و یک نقش مواج را جدای از ابعاد هندسی تایل تصویر و اجرا نمود.

گزینه سوم : Litracon Light Transmiting Concrete

در این روش استفاده از چند متریال غیر هم پایه میتوان در کف و دیوار طراحی می‌گردند.

لایتراکان ،Litracon Light Transmiting Concrete ، بتن عبور دهنده نور، امروزه به عنوان یک متریال ساختمانی جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است. این متریال ترکیبی از فیبر های نوری و ذرات بتن است و می تواند به عنوان بلوک ها و یا پانل های پیش ساخته ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از «لایتراکان» در پوشش کف ها و درخشش آن از پایین است.

گزینه چهارم: سرامیکهای شش ضلعی کرده که با تغییر نحوه ی چیدمان آنها در کنار هم می توان به نقوش متنوعی دست یافت. بدین ترتیب شما با چرخاندن هر سرامیک می توانید طرحهای متنوعی تولید کنید.

  • جدار های عمودی

دیوارها بدون شک مهمترین جزء تشکیل دهنده هر فضا میباشند. با کمی دقت متوجه میشویم در هر محیط بسته، مساحت کل دیوارها تقریبا ۴ برابر بزرگتر از مساحت کف یا سقف آن فضا است. علاوه بر این، قرار گرفتن در زاویه مستقیم دید، دیوارها را به کانون توجه در هر محیطی تبدیل میکند.

گزینه اول :

بکارگیری اشکال ارگانیک و نرم با نقش و نگارهای زیبا بر روی کاشی های بتنی یا”بتن هوشمند” که می تواند با مفاهیم مختلف طراحی خلاق سازگار باشد این کاشی های از آخرین روند طراحی داخلی است و موفقیت بزرگی در جایگزین رنگ و پس زمینه کسل کننده در فضاهای داخلی است.

گزینه دوم : متریال های نوین در زمینه طراحی داخلی به معرفی Leather wall tiles by Studioart پرداخته می شود.این سیستم از تایل هایی از جنس چرم در تنوع رنگی فوق العاده ، تشکیل شده است.برای تاکید بر سبکی و تنوع رنگی برای ایجاد جلوه های نوری بر سطوح از مواد جدیدی در آن استفاده شده است

تذکر: باتوجه به اینکه این متریال دارای ویژگی های فنی بالایی است و در مقابل مواد شیمیایی و فیزیکی دارای مقاومت بالایی است، میتوان از آن به عنوان پوشش در طراحی فضاهای داخلی از آن استفاده کرد. ا توجه به مقاومت خوب آن در مقابل نور، بهتر است در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد و در مجاور منابع حرارتی نصب نگردد.

گزینه سوم :

استفاده کاشی های ساختاری سه بعدی و دندانه ای این کاشی ها توسط شرکت ژاپنی INAX  در تنوع بالایی در رنگ های مختلف تولید شده اند از این کاشی ها هم در داخل و هم در خارج می توان استفاده کرد. الگوهای دندانه دار این کاشی ها را می توان با انواع شیشه های رنگی، چوب و انواع مختلف مصالح پر کرد .

گزینه چهارم:  ArchConcept

مجموعه تایل های ArchConcept محصول شرکت Apavisa الگوهای جدیدی رو در زمینه متریال های سنگی و فلزی و سیمانی در رده متریالهای پرداختی ارائه داده، این مصالح نوین قابلیت استفاده در طراحی های داخلی و خارجی رو دارا هستن، همچنین بدلیل طراحی سه بعدی این مصالح طیف متنوعی از طرح ها و ایده ها را به قابلیت اجرا رساندن، یکی دیگه از مزایای سه بعدی بودن این مصالح ایجاد عمق و انعطاف پذیری در فضای طراحی شده هستش.

گزینه پنجم: پنلهای clear-PEP

این پنلها از هسته حفره مانند که دو طرف آن توسط صفحات تخت پوشیده شده ، تشکیل یافته است. ویژگی جدید که همان هسته لانه زنبوری می باشد، پنلها را بسیار سبک کرده است. در ضمن این صفحات از سختی بالایی برخوردار هستند. تنوع این پنلها را می توان بر اساس متریال صفحات رویه آن، سازه های رویه آن، مشخصات فیزیکی، ابعاد و رنگ مشاهده نمود.

جنس صفحات رویه از پلی کربنات شفاف و هسته آن از PC – TRIcore  لانه زنبوری می باشد.

خصوصیات:

–    نیمه شفاف

–    افکت های سه بعدی وقابلیت پخش نور

–    مقاوم  در در برابر اشعات فرابنفش و هوازدگی

–   وزن کم

–    پردازش آسان

–   انطباق با سیستم های نصب معمولی

–    سختی فوق العاده

–   مقاومت بالا در برابر ضربه

ابعاد:

–   استاندارد: طول: 3020 عرض: 1220 ضخامت: 19 میلی متر

–   ابعاد به صورت خاص: حداکثر طول: 7800 حداکثر عرض: 2450 و حداکثر ضخامت: 80 میلی متر

گزینه ششم: بتن انعکاسی (BlingCrete)

متریال BlingCrete، تمام ویژگی های عملکردی بتن را داراست و علاوه بر آن دارای حالت انعکاسی می باشد. از ترکیب  بتن با چگالی بالا و دانه های شیشه ای براق ساخته می شود و به دلیل وجود گلوله های شیشه ای حتی با وجود اشعه های ضعیفی از نور، خود به عنوان منبع نور عمل می کندBlingcrete  دارای تنوع درابعاد، ضخامت ، فرم، رنگ و بیشتر به صورت پیش ساخته می باشد.

گزینه هفتم: (liquidkristal)

شرکت سازندهLASVIT LIQUIDKRISTA این پنلها می توانند به همراه پروفیلهای ساختمانی نصب گردند یا در می توانند در شیارهای ساختمان جاسازی شوند. طبق درخواست کارفرما می تواند در پروژه های بتنی فیکس و چسبانده شود. الگوی ارگانیک آن بر اساس تکرار مواج شیشه، به صورت پیوسته از پنلی به پنل دیگر ادامه پیدا کرده و اتصال پنلها آن را قطع نمی کند.پنلهای معمولی در رنگهای مختلف موجود هستند. این پنلها می توانند به صورت مات یا با پوشش فلز نیز تولید شوند. همپنین یک فویل یو وی می تواند بر آن پوشانده شود.

سایز پنلها از 80 در 80 سانتیمتر تا 270 در 370 سانتیمتر