هوشمند سازی؛ خانه هوشمند و گجت های هوشمند

هوشمند سازی؛ بعد از شنیدن این کلمه  شاید اولین تعبیری که به ذهن هر مخاطبی برسد کامپیوتر یا تکنولوژی باشد. در حقیقت ریشه تعبیر درست است. اما گستره ی آن بسیار وسیع و پیچیده می باشد. بعد از تمام این تفکرات در این متن خانه ی هوشمندی را برای شما وصف خواهیم کرد که به وسعت هوشمند سازی پی ببرید.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند محل اقامت است که از دستگاه های متصل به اینترنت برای نظارت از راه دور و مدیریت لوازم و سیستم های نظیر روشنایی و حرارت استفاده می کند. البته اگر به جزء نام ببریم کلیه فعالیت های روز مره و یا حتی خواب شبانه را هم شامل میشود.شاید نگاه ویژه هوشمند سازی برای بانوان؛ بسیار جذاب تر و راحتر باشد.

تکنولوژی خانه هوشمند

تکنولوژی خانه هوشمند، همچنین به عنوان اتوماسیون خانه شناخته می شود، امنیت، راحتی، بهره وری انرژی را برای مالکین فراهم می کند. سیستم های هوشمند خانه و دستگاه های کنترل باید با یکدیگر هماهنگ باشن. این هماهنگی بر اساس تنظیمات خود صاحب خانه شکل میگیرد. این کنترل توسط گوشی های هوشمند و یا برخی دیگر از وسایل انجام میشود. تکنولوژی این هماهنگی توسط اینترنت اشیا انجام می گیرد؛ به این ترتیب که بر اساس تنظیمات انجام شده این کنترل از راه دور و به طور خودکار انجام می شود.

زیر ساخت هوشمند سازی

در سال 1975 یک پروتکل الحاقی بنام توسط شرکت پیکو الکتریک اختراع شد که تا به امروز هم می توان از آن به عنوان پرکاربرد ترین استاندارد صنعتی برای برقراری ارتباط بین ادوات استفاده شده در اتوماسیون خانه است. یک فرکانس رادیویی 120 کیلو هرتز اطلاعات و سیگنال ها را توسط سیم کشی برای برای خروجی ها یا سوییچ های قابل برنامه ریزی؛ به دستگاه مربوطه منتقل میکند. برای مثال فرستنده می تواند یک سیگنال را در امتداد سیم کشی برق خانه بفرستد و یک دستگاه را در یک زمان خاص روشن کند.

در سال 2005 شرکت اینستون وارد صحنه شد و فن آوی را معرفی کرد که سیم کشی برق را با سیگنال های بی سیم ترکیب کرد. پروتکل های دیگری نیز به میدان آمدند؛ از جمله  zigbee و Z-WAVE

Nest labas   در سال 2010 تاسیس شد و اولین محصول هوشمند خود را به نام ترموستات در سال 2011 معرفی کرد.

نمونه های تکنولوژی و گجت ها برای هوشمند سازی خانه

تلوزیون هوشمند

تلویزیون های هوشمند برای دسترسی به محتوا از طریق برنامه های کاربردی، مانند ویدئو و موسیقی بر اساس تقاضا، به اینترنت متصل می شوند. برخی از تلویزیون های هوشمند نیز شامل تشخیص صدا و یا ژست هستند.

چراغ های هوشمند

علاوه بر امکان کنترل از راه دور و سفارشی سازی؛ سیستم های روشنایی هوشمند؛ می توانند زمانی که ساکنان در اتاق هستند و نور را در صورت لزوم تنظیم کنند. فلاش های هوشمند همچنین می توانند بر اساس قابلیت دسترسی روزانه نور خود را تنظیم کنند.

چراغ های هوشمند-هوشمند سازی خانه
چراغ های هوشمند-هوشمند سازی خانه

ترموستات های هوشمند

به کاربران اجازه می دهد برنامه ریزی، نظارت و کنترل از راه دور دمای خانه را انجام دهند. این دستگاه ها رفتارهای خانه داران را نیز یاد می گیرد و به طور خودکار تنظیمات را برای فراهم آوردن ساکنین با حداکثر راحتی و کارایی اصلاح می کنند. ترموستات هوشمند همچنین می توانند از انرژی استفاده کنند و کاربران را برای تغییر فیلتر ها و دیگر نیاز ها؛ یادآوری کنند.

کلید های هوشمند

استفاده از کلید های هوشمند؛ این امکان را به کاربران می دهد که در برای چه کسی باز شود و برای چه کسی باز نشود. این کاربرد برای  هر سمت از در قابل تنظیم است. چه از داخل به سمت بیرون و چه از بیرون به شمت داخل. کنترل از راه دور نیز امکان پذیر است. این امکان توسط اطلاعاتی که خود صاحب خانه تعریف میکند کد نویسی میشود.

دوربین های امنیتی

با استفاده از دوربین های هوشمند، افراد می توانند خانه های خود را هنگامی که دور هستند و یا در تعطیلات به سر می برند، کنترل کنند. سنسورهای حرکت هوشمند همچنین قادر به شناسایی تفاوت بین ساکنان، بازدیدکنندگان، حیوانات خانگی و سارقین هستند و اگر رفتار مشکوک شناسایی شوند، می توانند به مقامات اطلاع دهند.

دوربین های هوشمند -هوشمند سازی خانه
دوربین های هوشمند -هوشمند سازی خانه

 

مراقبت از حیوانات خانگی و گیاهان

با استفاده از این امکانات شما هنگامی که دور هستید می توانید حیوانات خانگی خود را کنترل کنید و همچنین می توان گیاهان را به صورت کنترل از راه دور آبیاری کرد.

آشپزخانه هوشمند

لوازم آشپزخانه از همه نوع در دسترس هستند، از جمله سازندگان دستگاه قهوه هوشمند که می توانند به شما یک فنجان تازه هنگامی که خسته از بیرون میاید آماده سرو باشد. یخچال های هوشمند که از تاریخ انقضا نگهداری می کنند و هنگام رد شدن تاریخ انتقضا هشدار می دهند، فهرست خرید و یا حتی دستورالعمل ها را براساس مواد موجود در یخچال ایجاد می کنند؛ اجاق های گاز که از راه دور قابل کنترل هستند؛ ماشین لباسشویی و خشک کن، پلوپز های هوشمند برای پخت غذا، جارو برقی های هوشمند که خود کنترلی دارند و اتوماتیک سطح را تمییز می کنند و خیلی از وسایل دیگر.

آشپر خانه هوشمند-هوشمند سازی خانه
آشپر خانه هوشمند-هوشمند سازی خانه

تشک های هوشمند

این تشک ها با توجه به دما و وزن شخص میران دمای تشک و زاویه استاندارد کمر و تشک را تنظیم میکند.

تشک های هوشمند-هوشمند سازی خانه
تشک های هوشمند-هوشمند سازی خانه

روش اجرایی هوشمند سازی خانه

برای هوشمند سازی یک خانه؛ استفاده از دستگاه های هوشمند و لوازم منحصر به فرد نیست، بلکه دستگاه هایی هستند که با یکدیگر کار می کنند تا یک شبکه کنترل از راه دور ایجاد کنند. همه دستگاه ها توسط یک کنترلر اتوماسیون خانگی اصلی کنترل می شود، که اغلب به عنوان یک مرکز خرید هوشمند شناخته می شود. هاب خانه هوشمند، یک دستگاه سخت افزاری است که به عنوان نقطه مرکزی سیستم خانه هوشمند عمل می کند و قادر به شناسایی، پردازش داده ها و برقراری ارتباط بی سیم است. این همه برنامه های مختلف را به یک برنامه خانه هوشمند متصل می کند که می تواند توسط مالکین خانه از راه دور کنترل شود.

برخی از سیستم های خانه های هوشمند را می توان از ابتدا ایجاد کرد، به عنوان مثال، با استفاده از  Raspberry pi  یا دیگر مدل های اولیه. برخی دیگر را می توان به عنوان یک کیت خانه هوشمند همراه – که  به عنوان یک پلت فرم خانه هوشمند نیز شناخته شده؛ که شامل قطعات مورد نیاز برای شروع یک پروژه اتوماسیون خانه است ؛ راه اندازی کرد.

نکات مثبت و منفی خانه هوشمند

یکی از مزایای استفاده از اتوماسیون خانگی، ایجاد صلح و آرامش برای  صاحب خانه ها است و اجازه می دهد تا خانه های خود را از راه دور نظارت کنند، مانند تهیه قهوه فراموش شده یا ایستادن جلو درب قفل شده.

خانه های هوشمند نیز برای افراد سالخورده مفید هستند، کنترل از راه دور برخی سالمندان به مراتب بهتر و مناسب تر از  نگهداری آنان در سرای سالمندان است. حتی به هنگام مسافرت می توانید براحتی و بدون نگرانی از سالمندانی که در خانه هستند نگهداری کنید.

اتوماسیون خانگی همچنین به مصرف کنندگان کمک می کند تا کارایی را بهبود بخشند. به جای روشن گذاشتن تهویه مطبوع در تمام طول روز، یک سیستم خانه هوشمند می تواند رفتارهای شما را بیاموزد و مطمئن شوید که خانه هنگام ورود شما به آن؛ از زمان بیرون زدن شما از  محل کار خنک شده است. همین امر برای لوازم خانگی نیز انجام می شود. و با یک سیستم آبیاری هوشمند، چمن شما فقط در صورت نیاز و با مقدار دقیق آب مورد نیاز آب داده می شود. با اتوماسیون خانگی، انرژی، آب و سایر منابع به طور موثرتری مورد استفاده قرار می گیرند که به صرفه جویی در منابع طبیعی و پول برای مصرف کننده کمک می کند.

با این حال، سیستم های اتوماسیون خانگی در تلاش برای تبدیل شدن به جریان اصلی، خانه ها هستند. نقص خانه های هوشمند پیچیدگی درک شدن آنهاست؛ برخی از افراد با تکنولوژی مشکل دارند. سازندگان خانه های هوشمند و اتحادیه ها؛ در تلاش برای کاهش پیچیدگی و بهبود تجربه کاربر برای ایجاد یک زندگی مفید و لذت بخش؛ هستند.

علاوه بر امنیت، بسیاری از مخالفان خانه هوشمند نگران اطلاعات حریم خصوصی هستند. به گزارش منبع خبری NTT ؛ 73درصد از مصرف کنندگان نگران حفظ حریم خصوصی داده های به اشتراک گذاشته شده؛ توسط دستگاه های خانه هوشمند خود هستند. این در حالی است که  که تولید کنندگان دستگاه های هوشمند و تولید کنندگان پلتفرم ناگزیرند  داده های مصرف کننده را جمع آوری کنند تا محصولات مناسب تر؛ یا خدمات جدید و بهبود یافته را برای مشتریان ارائه دهند. اعتماد و شفاف سازی سازندگان برای کاربران محصولات هوشمند خود؛ بسیار ضروری است.

منابع

techtarget

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *