ارتباط بین روان شناسی رنگ و طراحی داخلی و المان های طراحی

ارتباط بین روانشناسی رنگ و طراحی داخلی و المان های طراحی

در اغلب مواقع بدون آنکه خود ما متوجه باشیم؛امکان دارد در محیطی قرار بگیریم و احساس آرامش کنیم و یا وارد محیط رستورانی شویم و احساس کنیم بیشتر از هر موقع دیگری به غذا میل داریم؛ یا بالعکس این امکان وجود دارد که بعد از تغییر رنگ یا کاغذ دیواری دیوار ها و یا عوض شدن نور پردازی متوجه شوید که به راحتی نمیتوانید بخوابید. در تمام این موارد به طور مستقیم و یا غیر مستقیم روانشناسی رنگ و نور بر ذهن تاثیر گذار است.

 

روانشناسی رنگ؛ مطالعه ی رنگ ها به عنوان تعیین کننده رفتار انسان است. تاثیر رنگ ها بر رفتار انسان؛ که قابل مشاهده نیست؛ است. رنگ ها همچنین می توانند در افزایش اثر بخشی مکانیسم؛ تاثیر گذار باشند. برای مثال قرص های زرد یا نارنجی به عنوان محرک استفاده میشوند. در واقع رنگ ها می توانند یک شخص را تحت تاثیر قرار دهند. این نکته مهم را بخاطر داشته باشید که این تاثیرات بر افراد مختلف متفاوت است. عواملی مانند: جنسیت،سن،فرهنگ و میزان درک افراد از رنگ ها؛ بر این تفاوت تاثیر گذار است. روانشناسی رنگ ها کاربرد های فراوانی دارد. با پیشرفت تکنولوژی این اصل در بازاریابی و تجارت الکترونیک نیز وارد شده است. بسیاری از شرکت ها رنگ را به عنوان اصلی مهم در تبلیغات خود میدانند چرا که رنگ میتواند تاثیری مستقیم در نفوذ و درک کالا برای مصرف کنندگان داشته باشد. همچنین استفاده از رنگ خاص برای درج لوگو و برند سازی بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد. حتی از رنگ ها می توان برای ویترین و دکوراسیون فروشگاه ها و برند های تجاری استفاده کرد که بسیار مفید است. مثلا رنگ های گرم گرایش جذب خود به خود را دارند با وجود اینکه رنگ های خنک مطلوب ترند.

 

رابطه رنگ؛ فرهنگ و تاثیر آن بر مخاطب

با عرض یک مثال این موضوع به وضوح درک می شود. گزارشی تهیه شده که رنگ دارو یک عامل تاثیر گذار بر کارایی آن است. قرص هایی با رنگ گرم به عنوان محرک ها بهتر عمل می کنند و قرص های سرد رنگ برای افسردگی. اعتقاد بر این است که این رابطه نتیجه انتظارات بیمار است و نه تاثیر مستقیم خود رنگ. در نتیجه؛ این تاثیرات وابسته به فرهنگ است.

نور؛ رنگ و محیط اطراف

نور و رنگ می توانند در محیط و نحوه ی نمایش اشیا نیز تاثیر گذار باشند. منابع نوری متفاوت بر چگونگی مشاهده رنگ دیوار ها و اشیا دیگر تاثیر گذار است. مثلا در یک محیط کوچک استفاده از رنگ روشن باعث بزرگ جلوه دادن آن فضا خواهد شد و بالعکس آن؛ رنگ تیره فضا را کوچکتر نمایش می دهد.

ارتباط بین روانشناسی رنگ و طراحی داخلی و المان های طراحی

معنای خاص رنگ ها

رنگ های متفاوت معانی متفاوت نیز دارند. تناژ رنگی قرمز باعث هیجان و تحرک می شود و تناژ رنگ آبی اغلب با احساس آرامش و خونسردی همراه است. هر دو این احساسات خوشایند است؛ بنابر این رنگ ها می توانند احساسات مثبت را در تبلیغات جذب کنند.

قرمز: قدرت؛عشق؛هیجان انگییز

زرد: صلاحیت،خوشبختی

قهوه ای : استحکام

سیز: حسادت،خوشمزه

آبی:مردانه،صلاحیت،کیفیت بالا

صورتی: پیچیدگی،خلوص،زنانه

بنفش: قدرت،پیچیدگی

سیاه: پیچیدگی،غم و اندوه،گران،دوری

سفید: خوشیختی،خلوص،بی ریا

استفاده از رنگ های گرم در محیط های کوچک و شلوغ ممکن است ایجاد خفگی کند. استفاده از رنگ های سرد در محیط های بزرگ سرد،خالی و یا نیمه تمام بودن را القا می کند.

7 المان در طراحی داخلی

فضا

یکی از مهم ترین المان های طراحی داخلی؛ فضا است. فضا به عنوان پایه طراحی داخلی محسوب می شود بنابر این طراح داخلی باید از کلیه ی ابعاد،اندازه و امکانات فضا آگاه باشد. فضا شامل دو تقسیم بندی است: فضای 2بعدی که کف را شامل می شود (طول و عرض) و فضای 3بعدی که فضای زندگی را تشکیل می دهد (طول،عرض و ارتفاع) فضایی که اساسا با اجزای مبلمان و دکور پر شده است؛ فضای مثبت است و فضای خالی یک فضای منفی است. باید بین فضای مثبت و فضای منفی تعادل بر قرار کنیم.

ارتباط بین روانشناسی رنگ و طراحی داخلی و المان های طراحی

خط

خط ها به وجود می آیند برای شکل دادن و فرم دهی به فضا و به وجود آوردن حس هارمونی، تضاد و وحدت در فضای زندگی. خط ها به عنوان راهنمایان بصری در فضا عمل می کنند. خطوط افقی زینت های ساختمان هستند؛ مانند: جداول،صندلی و تخت. خطوط افقی احساس امن و ایمن به فضا می دهند. خطوط عمودی نیز در پنجره ها و درها یافت می شود. خطوط دینامیکی یا زاویه دار هم فضای درام را شکل می دهند و در سازه هایی مانند پله دیده می شود. طراح داخلی باید آشنایی کامل به استفاده از این خطوط را داشته باشد.

ارتباط بین روانشناسی رنگ و طراحی داخلی و المان های طراحی

فرم

فرم ها به شکل کلی هستند. فرم ها را میتوان با ترکیب دو یا چند شکل ایجاد کرد و همچنین با کمک عناصر دیگر مانند: بافت،رنگ و الگو چه ساخته ی دست باشد و چه طبیعی؛ بدون نور از اهمیت زیادی برخوردار نیستند. نور ها خط و اشکال موجود در فضا را برجسته میکنند و فضا قابل دید تر و واضح تر خواهد شد. در فضای هوشمند از در و پنجره ها به طوری استفاده میشود که استفاده از نور طبیعی به بیشترین مقدار برسد. روشنایی یا نور به 3 دسته کلی تقسیم بندی میشوند: روشنایی کار یا وظیفه ای، روشنایی شیب دار و نور پردازی متحرک. برای یرجسته کردن آثار هنری،ساختار ها،مجسمه ها و تزیین اتاق خواب،نشیمن و نهار خوری و….. از نور های مختلف باید استفاده کرد.

ارتباط بین روانشناسی رنگ و طراحی داخلی و المان های طراحی

رنگ

رنگ ها ارتیاط زیبایی بین اشیا ایجاد میکنند. از روان شناسی رنگ ها میتوان استفاده کرد. به عنوان مثال: قزمز انتخاب عالی برای اتاق نهار خوریست و اشتها را باز میکند و رنگ سبز برای اتاق خواب زیرا رنگ آرامش و سلامت است.

ارتباط بین روانشناسی رنگ و طراحی داخلی و المان های طراحی

بافت

بافت به طور عمده با سطح برخورد میکند. عمق و علاقه را به فضا ی اضافه زندگی میکند و احساس ثبات را برای یک سطح تعریف میکند. بافت ها به دو توع بصری و واقعی تقسیم میشوند که هر دو قابل مشاهده و قابل لمس است. هر چیز پارچه ای مانند: بالش،تخت خواب،روتختی،پرده و یا حتی رنگ و کاغذ دیواری و هر توع پوشش دیواری یا کفپوش در دسته بندی بافت است.

باید یک تضاد در بافت ها؛ برای جلوگیری از تکراری شدن فضا ایجاد کرد.

الگو

الگو ها داستان های خودشان را بیان می کنند و علاقه، عناصر و پیوستگی را به فضای زندگی اضافه می کنند. الگو می توانند هر شکلی باشند و معمولا شکل های جذاب و جدید و مدرن هستند.

ارتباط بین روانشناسی رنگ و طراحی داخلی و المان های طراحی

در ادامه شمارو به دیدن ویدئو زیر دعوت میکنیم :

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *