روایت معماری اکوتک

سیر رو به رشد مقوله معماری در گذر زمان، بواسطه رشد عرصه های تکنولوژیک، همانند بقیه علوم، موضوعی بدیهی و انکار ناپذیر است، تا جایی که این پیشرفت مرز های خیال و واقعیت را درنوردیده و همچنان این رویکرد با تکیه بر دانش، علوم و فنون و مهم تر از همه برگرفته از خواستگاه و نیاز بشر در حال پیشرفت و گسترش است.

از طرفی تغییرات زیست محیطی کره زمین که به واسطه عملکرد تکنولوژیک انسان در عرصه ساخت و ساز و دخل و تصرف و نحوه استفاده نا آگاهانه از منابع طبیعی , همچنین بکارگیری بیش از اندازه پتانسیل های زیست محیطی در این حیطه بوجود آمده است، منجر به ایجاد مشکلات عدیده ای نظیر آلودگی آب و هوا , تقلیل منابع آب شیرین ، گرم شدن دمای کره ی زمین، انباشت مواد زائد ,مصرف بی رویه ذخایر طبیعی و و کاهش چشمگیراین منابع…. شده است که این معضلات لزوم ایجاد “مفهوم پایداری در معماری” را به وضوح آشکار می سازد.

از طرفی با توجه به کنترل روز افزون تغییرات حاصل از “معیار های زیست محیطی” و اقلیمی، مبحث “پایداری در معماری” هر روز از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. لازم به توضیح است که پایداری در معماری تنها به طراحی و ساخت در فیزیک ساختمان خلاصه نمی گردد بلکه ایجاد بینش پایداری و کنترل منابع طبیعی کره زمین , صیانت از این ذخائرو منابع به طرق مختلف نیز بخش مهمی از این رویکرد است تا جایی که نگاه نو به استفاده صحیح از منابع طبیعی مصالح و انرژی همراه با کارایی مناسب تر و جلوگیری از استفاده نابجا الگویی است که در معماری پایدار بعنوان یک اصل مطرح می گردد.

در این راستا واژه” اکولوژی “یا “بوم شناسی” یک بنا شکل گرفت که در آن بر ایجاد و افزایش پتانسیل ساختمان برای ترکیب و تلفیق پارامتر های محیطی و اقلیمی و تبدیل آنها به قابلیت های فضایی بهمراه ” آسایش” به بهترین شکل ممکن تاکید می گردد.

“معماری اکوتک” (اکولوژی همراه با تکنولوژی) روش هایی را تبیین میکند که در آن با بکارگیری حداکثر عوامل طبیعی و محیطی به همراه استفاده صحیح از تکنولوژی و فن آوری , همراه با نگرشی خلاقانه در تفکر معماری، می بایست به افزایش و بهبود سطح کیفیت زندگی انسانها در مقیاس خرد و کلان رسید.

در بینش” معماری اکوتک” ساختمان بخش کوچکی از طبیعت پیرامونی آن است که باید بتواند در چرخه اکوسیستم محیطی وارد شده و بعنوان بخشی از آن عمل کند، بعبارتی ساختمان بایست بگونه ای طراحی گردد که قابلیت قرارگیری در چرخه حیات را داشته باشد.

در فرآیند “معماری اکوتک” استفاده کنندگان از بنا (مردم) از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند، بهمین دلیل اکوتک طرحی انسانی است که در آن کیفیت فضایی بسیار اهمیت پیدا می کند، مضاف بر اینکه  در این تفکر بکارگیری و استفاده از فن آوری بعنوان هدف نهایی مطرح نیست.

آنچه به اجمال در معماری اکوتک مطرح گردید بیانگر چند نکته  اساسی در این رویکرد است که می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ارتقاء کیفیت بنا بر اساس توجه به ساختار های فنی و تکنولوژیک
 • توجه ویژه به پارامتر های طبیعی و اقلیمی و بکارگیری آنها
 • الزام توجه به آینده با تبیین الگو و شیوه صحیح مصرف انرژی و استفاده بهینه از ذخائر کره زمین و جایگزین نمودن انرژی های پاک و طبیعی بجای انرژی های آلاینده محیط زیست

الزام به این نگرش ، معماری اکوتک را چنان غنی ساخته است که در بطن خود مفاهیم عمیقی چون ” ارتباط بین انسان، طبیعت و معماری” با هم در آمیخته است.

در این رویکرد هرآنچه که به بهبود کیفیت معماری کمک میکند بایست در راستای رسیدن به یک هدف قرارگیرد و آن ” آسایش” است، بعبارتی در این تفکرکلیه عوامل مرتبط با آسایش, مرتبط با هم و بصورت سیستمی واحد و یکپارچه در نظر گرفته می شود .

در آخر آنچه که میتوان جز اهداف “معماری اکوتک” برشمرد عبارتند از:

 • پیوند میان معماری و طبیعت و هماهنگی انسان با محیط پیرامونش بواسطه خلق فضاهای معماری، مبتنی بر مصالح و مواد طبیعی و سنتی همگام با شناسایی روشهای بومی و بکارگیری آنها با روشهای جایگزین جدید.
 • توجه به حفظ محیط زیست با صیانت از منابع انرژی زمین و کاهش اتلاف آن از طریق روش های معماری و یا جایگزین کردن انرژی های پاک.
 • توجه به حفظ محیط زیست با بکارگیری مصالح و مواد قابل بازگشت به چرخه طبیعت.
 • تاکید بر سلامت انسان از طریق کاهش پارامتر های تاثیر گذار بر سلامت او.
 • ایجاد روش های مناسب استحاله سموم و مواد زائد از ساختمان بعنوان پیکره ای از چرخه طبیعت

بنا های مهم سبک اکوتک:

گنبد ساختمان پارلمان آلمان (گنبد رایشتاگ)

برج سوئیس در شهر لندن (ساختمان بیمه مرکزی سوئيس)

منابع :

 

2 نظر

 • نوگرایی و معماری - شرکت مهندسین مهراز گستر فردا

  […] در تمام دنیا یکسان است سرو کار داریم. قواعدی چون اصول پایداری ساختمان؛ مقاوم سازی در برابر خطراتی چون سیل، طوفان، زلزله و یا […]

 • نوگرایی و معماری - شرکت مهندسین مهراز گستر فردا

  […] در تمام دنیا یکسان است سرو کار داریم. قواعدی چون اصول پایداری ساختمان؛ مقاوم سازی در برابر خطراتی چون سیل، طوفان، زلزله و یا […]

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *